Witajcie po długiej przerwie, która spowodowana była moimi ciągłymi wycieczkami, wyjazdami i brakiem czasu ;( Aby to Wam zrekompensować, chciałabym poruszyć ciekawy temat typowo humanistyczny, a mianowicie chcę omówić wiersz. A raczej jego bardzo krótką odmianę, czyli HAIKU.
Skąd wywodzi się ten typ wiersza?
Haiku - MADE IN CHINA ;)) Tak, tak. Haiku pochodzi z Chin. Tamtejsi poeci uwielbiali spotykać się, i opowiadać o pięknie przyrody, otaczającym ich świecie. Siedząc w kręgu pisali wiersze, a później wysyłali jest w postaci łódek na rzece.
Modne stało się to również w Japonii, gdzie w średniowieczu organizowano turnieje poetyckie. Polegały na tym, by do krótkiego wersu dołożyć kolejny. Z czasem pierwsze wersy stały się najważniejsze i utworzyły nowy gatunek literacki – HAIKU, który polegał na medytacji o otaczającym nas świecie.
Przykładowe HAIKU :
Kropla rosy…
Tylko kropla rosy.
A jednak…
(Issa)
Liść w słońcu
Pływający po stawie
Parasolem do ranka.
(Antoni)
Haiku znane i lubiane jest na całym świecie. Wyróżnia się nie tylko swoją długością, ale także ogromnym przesłaniem. Często wydaje się dziwny, w stosunku do znanych rymowanek, ale jednak ma w sobie coś więcej…
A teraz pokaże swoje wierszyki które ułożyłam. A jako, iż ten blog jest o moich pasjach, to dodam, że bardzo lubię pisać wiersze .;))
A ten się raduje.
A teraz smuci.
To człowiek przecież.
Łza spływa.
I płynie, i płynie.
I boli.
Pzdr. Marianna